Стерео система с новите ATC SCM40

представяне • развитие • подобрения
studiohifi
Status: Offline

Стерео система с новите ATC SCM40

Postby studiohifi » Sun Feb 02, 2014 2:04 pm

Снимки от Стерео система с новите ATC SCM40:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.449958588438795.1073741866.257309841037005&type=3

Image
Image
Image
Image
www.studio-hifi.com

Николай Милков

Re: Стерео система с новите ATC SCM40

Postby Николай Милков » Tue Feb 04, 2014 12:23 am

Как се държи усилвателният тракт Perrеaux? С новите ОТ? А изобщо?

studiohifi

Postby studiohifi » Tue Feb 04, 2014 1:12 am

Николай Милков wrote:Как се държи усилвателният тракт Perrеaux? С новите ОТ? А изобщо?

PERREAUX и ATC са рядък случай на чудесна синергия.
Трябва да отбележа обаче някои моменти, които предопределят това.

ATC са изключително "прозрачни" към останалите компоненти от системата.
Това е зле за "лоши" компоненти и прекрасно за "добри". Нарочно не употребявам думата "подходящи", която смятам за неточна в случая.
През годините съм се убедил колко различно в горния контекст могат да се представят тези ОТ в зависимост от обкръжението си, от незадоволително до почти съвършено за нивото и предназначението си (тип инсталация).

PERREAUX, от своя страна са чудесни и сами по себе си.
Сработват се с всички наши ОТ, с които сме ги тествали. Имат си собствен "стил". Звучат доста "лампово", но определено са "мускулести".
Въпреки един вид тяхната универсалност заедно с ОТ на АТС се получават чудесни системи. За това свидетелстват няколко наши такива, а и на колеги по света.

Сега и това би била една отделна тема, ако имаше смисъл и ми се занимаваше, но накратко за новите модели на АТС.
Като човек, който съм пристрастен от години и с това съм и критичен към "любовта" ми, трябва да кажа, никога не съм си мислел че нещо толкова "добро" за мен, може да еволюира до това ниво.
Аз за много години съм се превърнал в професионален слушател, имайки на постоянно разположение голям брой различни ОТ и електроника.
Да, успях да се пристрастя към определен тип, което промени и мен самия, като меломан и аудиофил (по-малко), но запазих "детското", тоест да мога да се радвам на другото, не моето си.
В случая с тези нови модели които слушах: ATC SCM7, SCM11, SCM40, а съвсем скоро и новите SCM19, направо преживявах своеобразно преоткриване за мен самия.
Преоткриване от типа: искам моето си да се запази, но да му се притури ново, което ясно да покаже качества за да остане мое, както онова, което вече е.
Звучи някак егоистично, но пък какво от това.

Та, стига словоумстване по това време, аз съм изключително радостен от тези комбинации, клиентите също.
Какво по-хубаво от това в работата?!

В сайта ни и/или фейсбук страницата може да видиш други системи с новите ОТ на ATC + PERREAUX, а съвсем скоро и още ;)

Поздрави
Евтим
www.studio-hifi.com

Хараланов

Postby Хараланов » Tue Feb 04, 2014 6:15 pm

studiohifi wrote:В случая с тези нови модели които слушах: ATC SCM7, SCM11, SCM40, а съвсем скоро и новите SCM19, направо преживявах своеобразно преоткриване за мен самия.

Ако си аудио-широко скроен и склонен да погледнеш извън хоризонта на ATC - може да чуеш нещо от рода на Feastex D9e II, Reps R1, или Coral Beta 10, за да разбереш истинския смисъл на думата преоткриване ;)

studiohifi

Postby studiohifi » Tue Feb 04, 2014 7:06 pm

"Да, успях да се пристрастя към определен тип, което промени и мен самия, като меломан и аудиофил (по-малко), но запазих "детското", тоест да мога да се радвам на другото, не моето си."

Професията ми изисква да си "аудио-широко скроен"!
Личните пристрастия са си лични и толкоз (не понасям гурувщината и то особено в БГ всякакъв вариант).
www.studio-hifi.com

Хараланов

Postby Хараланов » Wed Feb 05, 2014 2:02 am

studiohifi wrote:не понасям гурувщината

Аз пък не понасям магазинери, които използват форумите за реклама на нещата, от които печелят пари.
Този раздел е за представяне на системите на БГ аудиофилите - с подробно описание на концепция на системата, методи на изграждане, етапи на развитие и т.н., а не за изпляскване на две-три снимки и линк към фейсбук на система, която се продава в магазина.

velinski
Администратор

Postby velinski » Wed Feb 05, 2014 10:36 am

Евтим е доказал, че не е просто "магазинер", а има доста добра представа как се изгражда система. Мисля, че информацията, която дава, е много интересна. Въпрос на слушане и преценка дали това е нашия звук или не е. Но всеки споделен опит и виждане е от полза.

Ако беше чак толкова страшен фен, щеше да предложи 100% АТС система, каквато съм слушал няколко пъти и нямам забележки ;)
Подозирам, че с Perreaux нещата са още по-добри или поне по-интересни...
Headphones: STAX SR-007 MkII Omega 2, Grado PS500e
Speakers: Reference 3A Studio Master (modified) on Audiophilum ME-1 stands
Amplifier: Audiotour Moonphase (УО-240 - E55L triode SE) + Audiotour Propaganda DAC
Source: Sony CDP-X3000ES transport (modified)

studiohifi

Postby studiohifi » Wed Feb 05, 2014 10:45 am

Не знам защо се припознаваш, като гуру, може пък да има някаква причина да подскачаш ощипано.
Като бивш магазинер само, би трябвало малко скромност да имаш.

Темата е моя, в правилния раздел, за реална система на клиент, дълго изграждана с множество тестове заедно с мен.
Прехода от едно ниво към друго не е безразсъдна работа.

Твоето включване в моята тема е пълен боклук, за да не ползвам чуждицата спам.
Просто отмини когато няма какво да кажеш по ясно дефинирана тема.
Инак форума е предопределен да се превърне в поредната боза.

За мен е важен факта, че въпреки смотаната ни държавност и твърде себичен електорат, тук за по малко от два месеца се изградиха пет стерео системи на базата на новите АТС модели.
Това все още не се е случило по света, което ме радва именно защото въпреки всичко, у нас има достатъчно сериозни и критични меломани, което пък осмисля нашата работа.

Мисля че един себеуважаващ се "аудиофил" би следвало да му е интересно, особено когато в местни условия има възможност да се запознае с някои новости на практика.
Last edited by studiohifi on Wed Feb 05, 2014 3:50 pm, edited 3 times in total.
www.studio-hifi.com

velinski
Администратор

Postby velinski » Wed Feb 05, 2014 10:49 am

Мисля, че ситуацията се изясни и можем да продължим напред с приятелски тон :violin:
Amplifier: Audiotour Moonphase (УО-240 - E55L triode SE) + Audiotour Propaganda DAC

studiohifi

Postby studiohifi » Wed Feb 05, 2014 10:51 am

МИР
www.studio-hifi.com

velinski
Администратор

Postby velinski » Wed Feb 05, 2014 11:02 am

При мизерния бюджет на средностатистическия български аудиофил, информацията от "магазинерите" е много ценна. Защото иначе ще трябва да обсъждаме само долнопробни полускрапни системи Sony, Marantz и Pioneer - до там стигат мечтите и финансовите възможности на родните фенове, за съжаление :think:

Николай Милков

Postby Николай Милков » Tue Feb 18, 2014 10:33 pm

Събуди ми се любопитството към тези АТС. По принцип винаги съм смятал, че прозрачността е качеството, което си струва да търсим. А те явно са прозрачни. Всякакво оцветяване е вредно, въпреки че някои колеги-аудиофили твърдят, че харесват "по-тъмен звук", "по-просторен", "по-ефирен" и пр. Уважавам, разбира се, личните вкусове, но струва ми се, че истински качественото е само неутралното звучене. В този контекст не смятам, че е редно да се прави и разлика между лампови и транзисторни компоненти. От едно ниво нагоре не може да се познае лампов или транзисторен усилвател свири. Разликата се чувства, поне за мен, на долните нива на качество, когато отчетливо можеш да кажеш "този по-мек звук е от лампи", "това с острите високи и твърдия бас са транзистори". Какви са параметрите (спецификациите) на АТС-тата?

velinski
Администратор

Postby velinski » Tue Feb 18, 2014 11:41 pm

Напълно съм съгласен, че от едно ниво нагоре е некоректно да се говори за лампи срещу транзистори, говорим за разлика във фини нюанси и e въпрос на синергия и личен вкус. При лампите граничното ниво е доста по-ниско от транзисторно стъпало, в смисъл че с по-малка инвестиция и комплексност на схемата ще получим по-добър звук, противно на обратните представи, че с полупроводници за 20 лева хващаме едикойси за шлифера. Транзисторите изискват много по-сериозна инвестиция в пасивни компоненти и ноу-хау, за да минат въпросното гранично ниво. До преди 2 години бях върл противник на транзисторните стъпала, мислех че не могат да достигнат висок клас лампов стейдж, поне всичко чуто купешко за сериозни пари + прехвален DIY (Hiraga) ми се струвашe зле - твърд, остър и плосък двуизмерен звук с ограничена динамика и бърз фактор "умора". Първото полупроводниково стъпало, което ми промени гримасата в усмивка, беше точно пред + стерео крайно стъпало на АТС. Последното нещо, което ме убеди, че в дискретните пясъчни стъпала има и хляб, и луканка, беше едно българско DIY слушалково стъпало. Всъщност най-голямата изненада за мен бяха триизмерността, прозрачността и сепарацията на звуците при едно добро транзисторно стъпало - неща, които до скоро мислех, че са достижими само за триоди. А мекотата и музикалността се оказаха също mission possible - малко JFETs на определени места, вършат чудеса :whistle:

studiohifi

Postby studiohifi » Wed Feb 19, 2014 12:12 pm

Николай Милков wrote:Какви са параметрите (спецификациите) на АТС-тата?

В зависимост от конкретния модел са различни. В сайта на АТС могат да се видят, но трябва да знаеш, че данните им са по тяхна си методика и на хартия изглеждат твърде скромно.
Всъщност те се интересуват само от диапазон на възпроизвеждане с минимални изкривявания и точно него посочват и гарантират.
Факт е, че много потребители, които само четат данни на хартия без да слушат, така и не стигат до реални тестове, поради всеобщата заблуда на марките спрямо които АТС данните на ОТ изглеждат обикновени.
Обаче, при реален слушателски тест нещата стават ясни. Например тествахме новите SCM40 с тестов диск, в който има много пасажи за тест, включително конкретни честоти от 20Hz, 25, 30 и т.н.
Нивото на мощност бе по-слабо от нормално. Участвахме аз и двама клиенти-приятели, като единият по принцип не е фен на марката. Та единият слушател ясно чу 25Hz (само не ми казвайте че не се чуват), а аз и другия ясно и без ослушване чухме тона на 30Hz. Разбира се мембраната се движеше с огромно амплитуда от самото начало и онова специфично ниско-честотно натискане в гърдите бе ясен факт.
По хартиени данни АТС дават: Frequency Response (-6dB): 48Hz-22kHz. Ето данните на този модел: http://www.atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/hifi-passive-series/scm40/
Снимки на тестовата система: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.446046262163361.1073741862.257309841037005&type=3
Image

АТС имат 3 класа ОТ:
1. Начално ниво:
http://www.atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/hifi-passive-series/scm7-mk3/
2. Класик:
http://www.atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/classic-series/scm20/
http://www.atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/tower-series/scm20aslt/
http://www.atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/special-editions/scm50-anniversary/
3. Професионални:
http://www.atcloudspeakers.co.uk/professional/loudspeakers/scm16a-pro/
4. Мултиканални:
http://www.atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/multi-channel/c1c/

Всъщност класовете ОТ са 2: Начално и Нормално ниво, като различните модели от съответно ниво са един и същи клас, но за различно приложение/инсталация.
Професионалните са същите като нормалните без разлика, освен външния вид. Юбилейните са с по-скъпи материали само.

Електрониката е отделна серия цивилни и професионални модели.

Вероятно най-уникалните модели са тези от "По поръчка". Още от създаването си те проектират и произвеждат ОТ и електроника по специални изисквания.
Във фейсбук страницата и слушалковия форум съм поствал различни неща, така че могат да се видят.
www.studio-hifi.com

Николай Милков

Postby Николай Милков » Thu Feb 20, 2014 12:47 am

Много благодаря за подробната информация. Ще я гледам и евентуално коментираме по-нататък. Аз също съм "слушател" и не се интересувам от измервания. Чета само тези параметри, без които не може да се каже дали тези ОТ стават за дадена система - чувствителност, омове и пр.

Krassy

Postby Krassy » Tue Apr 15, 2014 8:36 pm

Имам един такъв "вроден" страх като видя многолентови колони и веднага започвам да чувам звуците ясно отделени... звънливите високи отгоре, точно където е туитъра... средите по средата, ниските - долу. Звукът получава една пространствена дисекция ...
Затова и сегашните ми колони са двулентови с коаксиален драйвер. Много крив и не толкова добър... но всичко излиза от една точка.
Сигурен съм, че в добрите модели това го няма... но както казах при мен е като вроден страх... все още не съм дорасъл да чуя нещо добро, при което 3-те кръгчета на говорителите да са просто визуален образ... а звуковият да е някъде... където му е мястото ...

studiohifi

Postby studiohifi » Tue Apr 15, 2014 9:07 pm

Прегледай този клип:
http://youtu.be/HemK1auwyzU

Вече на няколко места, пъти и хора, с които и където имах възможност споделих, че това което ме впечатлява повече от всичко в новите модели (всички от "начално ниво") е изключителното сливане на високите и средите. (Средите и ниските са традиционно чудесно слети.)
Сега моделите са на съвсем друго ниво. Традиционните качества като неутралност, естественост, прозрачност и информативност,
за динамика и изкривявания няма смисъл изобщо да говоря, са напаснати по изключителен начин.
Не случайно, всеки модел става победител (колкото и относително да е това) във всеки тест и ревю.
Тук е важно да отбележа, че АТС никога не е плащала и плаща за каквато и да е реклама, където и да е. Някои колеги го правят, но самата марка никога.

Учудващо за мен е обаче е липсата на слушатели (не купувачи, такива има), ей така за кеф и каквото и да е, иначе по приказки не става ама никак ;)

Предполагам си се замислял и наблюдавал, че всеки жив инструмент в естествената природа си има собствен честотен обхват на излъчване на звук / вълни (трептения-вибрации, пространствени и скоростни характеристики...) (тембъра и другите аспекти не засягам сега).
Дали е добре, а и понеже единствения аналог, който имаме е самата природа, от един източник (условно драйвер) да излизат звуците на слон, гръмотевична буря или др, + писъка на малко пиленце, съскането на змия, шумоленето на изсъхналото жито и прочие.
Лично за мен не става, и скромния слушателски опит, който имам (дистрибуция, изложения, концерти, свирене, демонстрации, градежи на всякакви системи, общуване с всякакви клиенти, професионалисти, студиица, инженери и т.н.) ми показва, ЗА МЕН, че никога не мога да харесам широколентов драйвер за единствен източник за всякакъв по естество и характеристики "шум".
Това не означава, че не харесвам такъв тип драйвери / системи, а че ме ограничават.
Тук не говоря, за количествени характеристики на ниски честоти, баланси и прочие, а за аналоговия еталон на различните звуци, изискващи различна механика за да бъдат поне приблизително вярно повторени.

Иначе страхът ти е напълно оправдан, разходи се из шоурумовете (при мен също от време на време) и ще чуеш много съшит звук, от не дотам талантливи шивачи, но то е въпрос и на критерии все пак. :D
www.studio-hifi.com

Return to “АУДИО СИСТЕМИ”