Верен звук или Приятен звук (анкета)

представяне • развитие • подобрения

За каква система се борите?

Търся висока вярност в записите - това което е записано, добро или лошо
11
58%
Търся хипотетична вярност (жив звук) от системата, независимо с какви средства (конвертиране, upsampling, non-oversampling, филтри, еквалайзери, 5.1 аудио и пр.)
3
16%
Търся максимална приятност на звука, да ми харесва на мен, без значение дали е верен или не (hi-rez не-DSD записи, моно, драстично влияеща на звука техника*)
5
26%
Кефя се на схемите, частите, брейнсторминга, симулациите, измерванията - това за мен е аудиото, не съм меломан
0
No votes

Total votes: 19

velinski
Администратор
Status: Offline

Верен звук или Приятен звук (анкета)

Postby velinski » Sun Apr 13, 2014 10:36 am

Искам да науча повече кой за какво се бори, чисто социологическо проучване :dance:

* под "драстично влияеща на звука техника" имам предвид например 360-градусово излъчващи колони като mbl, German Physyks и др., които имат висок въй-фактор :clap: и псевдореализъм, но тотално сбъркани и нереалистични фазови и пространствени проявления. Или залитане към моно възпроизвеждане и конвертиране на стереото в моно.

Относно hi-rez - имам предвид всички хипердетайлни студийни записи 24/192+, с тонове паразитен немузикален детайл и нямащи нищо общо с живия звук, но перфектни за тестване на резолюцията на системата. Изключвам DSD/SACD, които са може би най-реалистичните в цялата звукозаписна индустрия.

Тази опция като цяло включва всичко, което ни доставя удоволствие на базата на личен вкус, без да ни вълнува дали възпроизвеждаме коректно записа и без да гоним високата вярност на живата музика. "Това е моят звук" :think:

Всякакви други коментари по анкетата са добре дошли
Headphones: STAX SR-007 MkII Omega 2, Grado PS500e
Speakers: Reference 3A Studio Master (modified) on Audiophilum ME-1 stands
Amplifier: Audiotour Moonphase (УО-240 - E55L triode SE) + Audiotour Propaganda DAC
Source: Sony CDP-X3000ES transport (modified)

oceanman

Re: Верен звук или Приятен звук (анкета)

Postby oceanman » Wed Apr 16, 2014 10:45 am

Това е първия ми пост в този форум( днес го открих ;) ) и побързах да се регна.

Не гласувам върху така формулираните "точки", защото не противопоставям вярното с приятното. Т.е. щом е вярно е неприятно и обтатното :roll:

Николай Милков

Postby Николай Милков » Wed Sep 10, 2014 6:52 pm

Тия дни ходих на един концерт на поп-музикант. Jason De Rulo - не ми се смейте. Трябваше да направя хубави близки снимки, които да изпратя на дъщерите ми. Мястото ми беше чудесно и можех да чуя максимума от това, което ОТ излъчваха. В крайна сметка се чу обичайното боботене на басите, които ми повдигаха диафрагмата, а покрай него и други звуци. В никакъв случай не смятам, че озвучаването беше некадърно. Всичко това ме наведе на мисълта какво е това, което за всички нас е референтен звук. Кой звук всъщност искаме да възпроизведем със системите си. Аз, например, не искам да чувам вкъщи звука, който се чува на концертите. Та идеята за звука, към който се стремим, не е ли в крайна сметка звук, който на нас ни харесва и който няма да чуем на концерт? На живо няма как да се чуе балансиран звук с всичките му честоти и пр. Това е опитът ми от поне 100 поп и рок концерта, на които съм бил в четирите краища на света.

velinski
Администратор

Postby velinski » Thu Sep 11, 2014 10:34 am

Аз лично ходя 90% на акустични концерти, без амплификация. Някои любими изпълнители няма как да са без и ги преглъщам, няма как. Но на амплифицираните концерти гледам да съм около (пред) "кабинката" на озвучителя, защото това е най-добрият sweet spot. Той си наглася звука спрямо своята позиция, а не за останалите. Ако озвучителят е некадърен и глух, и това не помага :)
Headphones: STAX SR-007 MkII Omega 2, Grado PS500e
Speakers: Reference 3A Studio Master (modified) on Audiophilum ME-1 stands
Amplifier: Audiotour Moonphase (УО-240 - E55L triode SE) + Audiotour Propaganda DAC
Source: Sony CDP-X3000ES transport (modified)

Return to “АУДИО СИСТЕМИ”