6X5GT кенотрони (vs 6Ц5С) - голямото надсвирване

измервания • селекция • сравнения
svilen
Status: Offline

6X5GT кенотрони (vs 6Ц5С) - голямото надсвирване

Postby svilen » Tue Mar 11, 2014 4:47 pm

Като притежател на "Enigma" слушалков лампов усилвател и нуждата от ползването му по 5-8 часа на ден трябваше да помисля за "зареждане" с подходящи лампи.
Първа стъпка беше кенотрона и за целта успях да се сдобия с 6 различни вида 6X5GT и един 6Ц5С.
Тук искам да споделя впечатленията ми от прослушванията на всички налични лампи.
Image

National Union JAN-CNU ('44та) - Производство на National Union за US Navy. Най-добрите от всички тествани! Страхотни и ефирни високи и среди. Вокалите са най-живи, ниските/баса/ най-бързи. Има най-много фини детайли, голяма дълбочина и страхотен фокус. Звученето на инструментите се доближава най-много до истинското. Примерно тромпетите имат малко дразнещ/креслив/ звук точно както са на живо.
Image Image

National Union (стандартно производство) - Добри са почти колкото военната селекция, но с една идея по-мек звук и леко се губи ефирността и онази приятна лека звънкавост (примерно при чинелите). Дълбочината на сцената е също толкова огромна и с добър фокус. Може да различиш ясно всеки инструмент абсолютно точно. Накратко разликата с военните JAN-CNU е малка. Отлична лампа!
Image

CBS-Hytron - Тази лампа също е страхотна! Трудно мога да я различа от обикновените National Union. Има някакви различни нюанси, но се усещат само при пряко сравнение и са наистина малки.
Image

Sylvania (made in USA) - Предполагам производство на National Union. Звучи по същия начин и е много много по-добър от руските 6Ц5С.
Image

RCA - Определено по-ново производство. Предполагам след 50те години. Виждал съм с подобна вътрешна структура кенотрон на National Union от '52ра година.
Много мек звук. Този определено свири най-меко от всички. Липсват му една идея “зъбки”, ако мога така да кажа, спрямо National JAN-CNU, но е много приятен за джаз с тромпети. Някак дразнещият звук на живо на тромпета "омеква" и е много кефски за слушане. :) Вокалите звучат леко и приятно.
Абсолютно меломански звук. Според мен е супер за "успокояване" на "нервни" лампи.
Image

General Electric - Различен звук от изброените по-горе. По-нежен от National JAN и с малко липса на микродетайли. Не е глух и замазах като 6Ц5С. Свири с една особена лекота в музиката. Хубав е сам по себе си, но спрямо горните изостава.
Image

6Ц5С (от '69та) - За entry level е идеален. Спрямо горните му липсва фокус, ударност/сила/мощ в ниските и е малко по-замазан. (За справка National JAN има феноменален бас спрямо 6Ц5С) Музиката се лее бавно и това се усеща много на слушалки като Hifiman HE-500. Най-слаба/лоша динамика, няма я тази отчетливост и рязкост при големи пикове в силата на звуците.
Image

Интересното за мен е, че руските 6Ц5С звучат най-...смотано. Хубави са, ако човек ги слуша само тях, но спрямо останалите са си най-смотаните. :)
Въпреки, че General Electric са с подобна конструкция като 6Ц5С - GE изгряват при пряко сравнение и са значително по-добри.

Като заключение според мен тези кенотрони с подобна конструкция като National JAN-CNU (военните) звучат суперски и доста подобно. Разликите им са малки. Единствено военните може да се каже, че наистина изгряват с едни гърди напред от тяхната "групичка". :)
Препоръчвам ги с две ръце!

*) Не задължавам никой да се съгласява с по-горе написаното от мен.
Държа да отбележа, че дълго време бях доволен от 6Ц5С и нямам предрасъдъци към руските лампи.
Last edited by svilen on Tue Apr 29, 2014 8:34 pm, edited 1 time in total.

Krassy

Re: 6X5GT кенотрони (vs 6Ц5С) - голямото насвирване

Postby Krassy » Wed Mar 12, 2014 4:05 pm

Image

За мен това Е ЛампаТА !

Благодарности на Велински за насоката :clap:

svilen

Postby svilen » Wed Mar 12, 2014 4:24 pm

Интересно. От снимката не се вижда вътрешната конструкция. Интересно от кои е. :)

entusiast

Postby entusiast » Wed Mar 12, 2014 8:51 pm

Поздравления за ревюто!
Кенотрони никога не съм сравнявал.В смисъл,един и същ вид,но различни производства и години.В един усилвател съм сравнявал AZ1 Miniwat,AZ1 май RFT беше,AZ12,някаква меш плейт забравих каква и GZ34 Telefunken.Най ми допадна AZ12,но явно беше изтощена,защото имаше голям пад на напрежение и от там лежерно звучене.Останах да си слушам с GZ34,защото е сравнително рязка и се сработва добре с тежките ми ортодинамици Fostex RT50.
Тогава отхвърлих впечатленията си от пробата като необективни,защото отоплителното напрежение на ампа е 5В и се налагаше включване на 4-волтовите лампи през съответните спрямо тока им гасящи резистори.
Свилене,предполагам,че разликите се дължат на различното вътрешно съпротивление и от там различен пад на различните лампи.Мерил ли си работното напрежение на ампа с всяка от тях?

svilen

Postby svilen » Thu Mar 13, 2014 1:22 pm

@entusiast - Благодаря! Не съм мерил напрежението на самия амп с всяка от лампите, но ще го направя. :)
Мерил съм само емисиите на лампите и всичките са ок. Няма нито една изтощена.

@Krassy - Поразгледах из нета за твоята лампа. Вътрешно прилича на моите на National Union. Предполагам ще има подобно звучене предвид наблюденията ми, че лампите с еднаква вътрешна конструкция звучат доста подобно.

Image Image

svilen

Postby svilen » Thu Mar 27, 2014 4:18 pm

Днес чух и лампата на Mullard английско производство. Свири като тези на National Co. - страхотно. :)

Image

velinski
Администратор

Postby velinski » Thu Mar 27, 2014 5:43 pm

Яко, 6Х5GT Мюлърд виждам за първи път! Техният пазарен хит е GZ34 по принцип, но явно са силни с всички кенотрони :clap:
Headphones: STAX SR-007 MkII Omega 2, Grado PS500e
Speakers: Reference 3A Studio Master (modified) on Audiophilum ME-1 stands
Amplifier: Audiotour Moonphase (УО-240 - E55L triode SE) + Audiotour Propaganda DAC
Source: Sony CDP-X3000ES transport (modified)

svilen

Postby svilen » Thu Mar 27, 2014 6:05 pm

Много са добри! Съвсем малко по-"меки" от тези на National. По-скоро нюанс отколкото нещо друго.

Return to “АУДИО ЧАСТИ И МОДУЛИ”