Сравнение на кондензатори

измервания • селекция • сравнения
svilen
Status: Offline

Сравнение на кондензатори

Postby svilen » Mon Dec 22, 2014 7:32 pm

Благодарение на Ники Колев имах възможността да се заиграя със сравнение на кондензатори 47uf като байпас (между 4ти и 8ми пин) на опамповете в буфера на Sony X3000ES.

Тестовите еземпляри:

1) Elna Cerafine 47uf/25V
2) Nichicon KA 47uf/35V
3) Elna Silmic 47uf/25V
4) Nichicon Muse BP (зелен) 47uf/25V
5) Nichicon FW 47uf/25V

Опитната постановка:
Image Image
Last edited by svilen on Tue Mar 31, 2015 10:40 am, edited 1 time in total.

velinski
Администратор

Re: Сравнение на кондензатори за байпас на опампове

Postby velinski » Fri Mar 20, 2015 10:27 am

Любопитно ми е как се справи Muse BP (зелен) като байпас?

Нещо не съм впечатлен никак от Nichicon KA - много бюджетен звук, плосък, синтетичен... Всеки неаудио low ESR електролит свири по-добре
Headphones: STAX SR-007 MkII Omega 2, Grado PS500e
Speakers: Reference 3A Studio Master (modified) on Audiophilum ME-1 stands
Amplifier: Audiotour Moonphase (УО-240 - E55L triode SE) + Audiotour Propaganda DAC
Source: Sony CDP-X3000ES transport (modified)

svilen

Postby svilen » Fri Mar 20, 2015 1:02 pm

Всъщност след преминаване на първоначалния WOW ефект, нещата стоят така:

1) Elna Cerafine 47uf/25V
2) Elna Silmic 47uf/25V
3) Nichicon Muse BP (зелен) 47uf/25V
4) Nichicon KA 47uf/35V
5) Nichicon FW 47uf/25V

Като между 2 и 3 е борба.
Silmic са доста меки и пухкави, но пък не им липсва яснота, Muse BP са по балансирани като твърдост/мекота, но една идея по-глухи.
В повечето ситуации може би Muse BP ще е по-готин и ще се хареса повече.

Фаворита ми определено е Cerafine. Въпреки, че наблягат малко повече на средите, не е дразнещо, а по-скоро приятно наблягат на вокалите.
Остава да добавя Panasonic FC и ще имам фаворит след BlackGate.

velinski
Администратор

Postby velinski » Fri Mar 20, 2015 1:06 pm

Благодаря!

За кои Cerafine става дума - червени, вишнев металик или черни?

PS. Явно за черните, сега ти загледах снимката
Amplifier: Audiotour Moonphase (УО-240 - E55L triode SE) + Audiotour Propaganda DAC

svilen

Postby svilen » Fri Mar 20, 2015 2:28 pm

Имай предвид, че нямат дълбочината и безкрайната сцената на BG FK. :)

velinski
Администратор

Postby velinski » Fri Mar 20, 2015 2:30 pm

Аз имах надежди за зелените неполярни ВР, че все пак са Muse серията, ама явно не са нещо феноменално.

iliyan.kovachev

Postby iliyan.kovachev » Sat Mar 21, 2015 9:25 am

Аз миналата седмица махнах точно тия зелените BP от изходните на 930-ката и ги замених с BG F(май бяха) - предполагам е излишно да казвам, че разликата е потресаваща. Сложих ги в РИА-та ми (Cambridge audio Azur 640P), но не като байпаси на ОУ и струва ми се прекалено "омекна" звука - точно преди изхода ги поставих. Идеята ми е, че ако Силмик 2 са "по-пухкави"... :think:

svilen

Postby svilen » Sat Mar 21, 2015 10:19 am

И при двата "цари" една голяма мекота, но при Силмик-а е повече след като се поразсвири.

velinski
Администратор

Postby velinski » Sat Mar 21, 2015 11:02 am

Silmic II свирят по-добре неразсвирени, отколкото като се разсвирят
Като цяло не ми харесват изобщо - брайт, пухкави, мазнички, като + са много триизмерни, с добра локализация на звуците в пространството
От ELNA предпочитам RJF и Cerafine

iliyan.kovachev

Postby iliyan.kovachev » Sun Mar 29, 2015 8:04 pm

Чудя се дали трябва да се направи нова тема "Кондензатори" или да се разшири тая, но понеже явно не харесвате silmic II, къде в класацията стоят първия Silmic и Fine Gold на ничикон? Не за бйпаси - по принцип?
Аз пък искам да изкажа дълбокото си разочарование от Panasonic FR серията. След 1-2 месечно слушане стигнах до извода, че имат изцъклени среди и високи, прибран бас. Като цяло не ми е балансирано звученето и ако не се комбинират с подходящи балансьори направо звучат натоварващо.
Ако прецените може да отцепите тема за кондензатори.

velinski
Администратор

Postby velinski » Tue Mar 31, 2015 9:40 am

Ако Свилен няма нещо против, можем да преправим темата на "Сравнение на кондензатори" и да пишем за всякакво приложение?

svilen

Re: Сравнение на кондензатори

Postby svilen » Tue Mar 31, 2015 10:41 am

Преправих заглавието. Така е по-добре. :)

selfy

Postby selfy » Wed Aug 12, 2015 9:22 pm

Днес бях на гости на Ники Колев и тествахме различни кондензатори за локален байпас на моя DAC, базиран на AD1865*. За байпаси на ЦАП-а най-добри резултати дадоха 10uF тантали (какви са не помпя, ще питам Ники). За байпаси на захранването на операционните усилватели резултатите бяха както следва (до самите пинове на захранванията на операционниците има EPCOS PP 100nF):

1) Elna Cerafine (черни) 100uF/35V – най-равномерна и пълна звукова картина като цяло; чуват се повече "звуци", вокалите са леко дръпнати назад, но достатъчно естествени и с обем;
2) Elna Cerafine (лилави) 47uF/16V – прекрасни вокали с въздух покрай тях, едни такива sultry..., но цялата звукова картина не беше толкова на ниво като с горните, липсваше и леко плътност в ниските, но пък басът е по-стегнат;
3) Nichikon KA 1000u/16V – добър звук, но нищо особено; чист но леко стерилен звук; добър но леко муден фундамент;
4) Elna Cerafine (черни) 47uF/16V – доста разочароващи на тази позиция: замазан и леко "пластмасов" звук;
5) Tantal 10uF (???) – като горните (не са за тук).

Muse BP 470uF/16V не можахме да пробваме, защото са с по-дебели крака и не влизаха в цокъла, който бях оставил за проба... Обаче си взех два броя и ще ги тръкна с пилата ;)

Не разполагах с много време за гостуване и основните парчета за тест бяха тези двете:
Diana Krall – Peel Me a Grape
Madeleine Peyroux – Walkin' After Midnight

*) DAC-ът ми е горе-долу следната конфигурация: JLSounds XMOS със осцилатори на Crystek -> AD1865N-K -> OpAmp IV & filter. Отделни шунтови стабилизатори на Салас: BiB за операционните усилватели и RefD за цифровата и аналоговата част на ЦАП-а.

Image

Nikolay Kolev

Postby Nikolay Kolev » Thu Aug 13, 2015 7:51 pm

Много пипнат дак, браво Митак. На първо четене се забелязва характера на мултибита, но имаше и разпокъсаност, сибилантни звуци и някаква прекалена бързина, смених единия Etheraudio интерконект с медна Йорма и нещата се понаместиха. Първото нещо което ми направи впечатление бяха осконите около дака, вимите по Саласите и многото байпаси. Помолих Митака да махне осконите и да сложим кемет танталови капки за аналоговата част на дака , оскона за цифровата бе запоен, веднага цялото звучене на дака се подреди, появиха се отзвучавания , присъствие, звука се забави. Пробвахме и с тантали от Попа, но звука беше с доста липси. След това започнахме да тестваме захранващите кондери за операционните усилватели, стандартно бяха ничикон ка 1000uf . Огромна изненада за мен бе звука на вишнавите елна керафайн, дръпнат напред и обемен глас, мека картина със съвсем леко замазванее в баса , за мен това бе най-приятната комбинация. Реших да сложим веднага от новите черни керафайни които се превърнаха във всенароден любимец. Стойността от 47uf за мен бе огромно разочарование , звука бих го определил като никакъв. По принцип никога не ползвам големи кондери, но подтикнат от голямата стойност на ка 1000uf реших да боднем и 100uf черни керафайни . Е тези кондери избиха рибата, балансираха всичко перфектно, появиха се допълнителни звуци във целия честотен спектър които просто липсваха с всички останали, само ка бе коректен, в това отношение. Баса намаля леко , но бе по-бърз и верен без мазня, чукчетата придобиха обем с поне два допълнителни отзвука, челото зазвуча по-коректно . Никога ня бях хващал такава огромна разлика между две стойности на еднакви кондери, за мен тази комбинация бе най-добрата . Пробвахме и ка с малка стойност, но определено 1000-та микро бяха по-добри. Ка свиреше бързо, детайлно, с голяма сцена и ефирност, но му липсваше емоция и магия , при нос изпълнения с него лесно се пресолява манджата и трябва да се внимава. Танталите не се представиха добре при опамповете. Пробвахме и с вишнав керафайн за дака и там не ни хареса.

Решихме да пробваме препоръчаното ми от Салас решение без кондери или с малки тантали до чиповете. Без кондери звука се смъкваше като резолюция веднага, все едно някой го е намалил, ставаше замазан , с малки тантали стана номера за дака. Извода за мен е , че версията на Салас от Митака трябва да се ползва задължително с кондери до чиповете. Даже за мен не трябва да се ползват неполярни, а същите кондери като тези до чиповете.

Като цяло дакът бе доста интересен след промените смятам, че след ъпгрейдите които е планувал Митака ще стане доста високо ниво.

IMG_4096.JPG
IMG_4096.JPG (3.23 MiB) Viewed 20581 times

svilen

Postby svilen » Sat Aug 15, 2015 1:38 am

Страхотни впечатления! :clap:

Един бърз въпрос: какви са опамповете, при които сте слушали кондензатори?

selfy

Postby selfy » Sun Aug 16, 2015 8:40 pm

Ники, благодаря за изчерпателното описание, снимките... и за частите!!!

Свилене, докато "сглобявах" DAC-a смених няколко опампа. Най-най-ранния прототип на breadboard ползваше вградения операционник за IV и звучеше доста зле. След това сложих OPA2604, който остана доста тълго. След редица прослушвания минах на LME49720HA (с който слушахме и у Ники), но не ми беше лесно да избера. LME-то е по-прецизно и аналитично, но пък в OPA-та имаше една лека грубост на моменти. За малко слушах и с NE5532, сваляни от Sony CDP-222ESD, но не останах впечатлен.

При Ники пробвахме и неговите 5532-ки в керамичния корпус -- много хубав звук: доста аналогово звучене, с приятен и топъл бас и изнесени напред вокали!

Очаквам предложения за други операционници... но не ми се наливат много средства там, защото в скоро време ще премина на пасивно IV. Даже един холандец обяснява по 'западните' форуми, че вградения операционник в ЦАП-а бил изключително добър, когато се използва за усилване след IV резистор-а!

Подробно инфо за DAC-а съм пуснал в "другите" форуми, но ако има интерес ще се радвам да го публикувам и тук :)

velinski
Администратор

Postby velinski » Sun Aug 16, 2015 10:59 pm

OPA627 е моят фаворит на тема аналогов звук и 3D от ОУ
Но оригинален, че ментетата са наводнили пазара
И не е нужно да е безумно скъпият BP/BU "грейд", AP/AU си свирят чудесно

svilen

Postby svilen » Mon Aug 17, 2015 7:49 pm

Съгласен съм с Велин, че OPA627 е супер, но трябва да се търси истински.
Аз лично имам много ментаци и разлика на звук е огромно от ментак до ментак, а след това и до истински OPA627.

selfy

Postby selfy » Tue Aug 18, 2015 11:09 am

Благодаря за препоръките! При цена от 25 Eur за единичен операционник, по скоро ще е с лампи на изхода...

Сори, извъртях темата в офтопик! Ако искате изместете последните постове някъде другаде :)

selfy

Postby selfy » Tue Aug 18, 2015 9:30 pm

Разкарах smd шунтовете на +/- 5V за хранването на ЦАП-а. Звукът се освободи: появи се повече въздух и тембрите станаха по-натурални! Много глупава постъпка от моя страна. Това отива в графата "научени уроци"! Сега в момента битката е с вишневата Елна и "капките" на Кемет... но нещата са мнооого изравнени :)

velinski
Администратор

Postby velinski » Wed Aug 19, 2015 9:17 am

На мен лично танталите са ми много криви за аудио, без значение дали са Kemet, Ero, ЭТО, К52 и пр.
Чудесни са за определени цифрови приложения (имат високо ESR), но не е и за аналогови и сигнални

selfy

Postby selfy » Thu Aug 20, 2015 12:52 am

Днес слушах на ново* и пак въртях кондензатори и Кеметските тантали продължавт да ми харесват за local decoupling на ЦАП частта на чипа. С тях звукът е с повече сочност и обертонове, създават впечатление и за повече 3D. Elna Cerafine и RJH също доста ми допадат, но са по-"сухички" и неутрални (може пък танталите да кривят!). SIlmic II и Muse BP са леко глухи в ниската среда и вокалите са едни... вяли :(

Предполагам, че като разбутам кондензаторите по Саласките стабилизатори нещата може и да се променят, но стига експерименти за днес, че съвсем се ошашавих!

Return to “АУДИО ЧАСТИ И МОДУЛИ”